رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان زنجان، ۷۵ درصد است

 | تاریخ ارسال: 1400/3/24 | 
دکتر پرویز قزلباش؛
رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان زنجان، ۷۵ درصد است
رییس دانشگاه علوم ‌پزشکی استان زنجان در جلسه ستاد مدیریت پیشگیری کروناویروس استان اظهار داشت: استان زنجان جزء استان‌های اول است که بیشترین رعایت پروتکل‌ها را؛ ۷۰ الی ۷۵ درصد در زمینه‌های مختلف دارد که درصد خوبی در سطح کشور است .

پایگاه خبری وبدا – زنجان، رییس دانشگاه علوم ‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان ظهر دوشنبه ۲۴ خردادماه در جلسه ستاد مدیریت پیشگیری کروناویروس استان در سالن پیامبر اعظم (س) استانداری درخصوص آخرین وضعیت بیماری کووید۱۹ در استان اظهار کرد: در بخش بستری نسبت به هفته‌های قبل روند کاهشی متوقف شده و در سرپایی نسبت به هفته قبل، کاهش بسیار کمی داشتیم .

دکتر قزلباش با بیان اینکه روند کاهشی بیماران سرپایی به کندی ادامه دارد تصریح کرد: در مجموع ۲۱۶ مورد بستری در بخش‌های بیمارستانی داریم و باتوجه به ۱۲۰۰ تخت مورد نظر کرونا، ۲۷ درصد از تخت‌ها اشغال است .

رییس کلان منطقه ۶ آمایش کشوری با اشاره به اینکه تا به امروز ۹۱۱۵۷ هزار نفر بیمار مثبت شناسایی شده است ادامه داد: ۳۵۶۱۳۰ مورد آزمایش و نمونه‌گیری انجام شده و متاسفانه تا به امروز هم، ۱۴۷۸ نفر از همشهریان را به خاطر بیماری کرونا از دست دادیم .

مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه در بحث PCR بعضی شهرستان‌ها بالای ۲۰ الی ۳۰ درصد بودند افزود: این هفته روند کاهشی است .

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان خاطرنشان کرد: وضعیت زنجان نسبت به هفته قبل تغییری نداشته است و در بعضی شهرها هم، روند نزولی کاهش یافته، و افزایشی شده است .

به گفته دکتر قزلباش درصد PCR و تست‌های سریع در سطح استان، ۶/۱۳ درصد، پیگیری‌ها ۷/۸ نفر به ازای هر فرد مثبت، و روند رهگیری هم خوب است ولی باید سرعت گیرد و بالای ۱۰ نفر باشد .

رییس کلان منطقه ۶ آمایش کشوری با تاکید براینکه با ویروس‌های جهش‌یافته و هوشمند مواجه هستیم اظهار داشت: از ۱۵۸۱ در پیک چهارم بیش از ۷ هزار نفر نیازمند بستری داشتیم و در عرض ۵۹ روز از ابتدا تا انتهای پیک چهارم، میزان تخت‌ها به ۸۶ درصد پیش‌بینی شده، رسید .

مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: استان زنجان جزء استان‌های اول است که بیشترین رعایت پروتکل‌ها را؛ ۷۰ الی ۷۵ درصد، در زمینه‌های مختلف دارد که درصد خوبی در سطح کشور است . ولی درصد قابل قبولی برای تاثیرگذاری بر این بیماری نیست .  

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه در پیک چهارم، بیش از ۳۰ هزار دُز دارو استفاده شده که بیش از ۳۰ میلیارد تومان برای یک قلم دارو هزینه شده است، افزود: درصد تغییرات بیماران بستری پیک چهارم نسبت به پیک سوم رشد ۳۳ درصدی و نسبت به پیک دوم رشد ۹۵ درصدی داشت .

دکتر قزلباش دستاوردهای نظام سلامت را؛ کاهش مرگ و میر، کاهش هزینه‌ها و ذخیره منابع بیمه، افزایش توان علمی و مهارتی، تامین منابع و توزیع مناسب تجهیزات در مناطق درگیر، برنامه‌ریزی جهت ایجاد ساختار دورا پزشکی و کلینیک مجازی، شرکت‌های دانش بنیان (کمک به تقویت و توسعه) و ایجاد اتحاد و اعتماد ملی و مشارکت مردم در ارائه خدمات برشمرد .

دفعات مشاهده: 146 بار   |   دفعات چاپ: 6 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان؛ در استان زنجان آمادگی کامل برای برگزاری هرچه بهتر انتخابات وجود دارد

 | تاریخ ارسال: 1400/3/23 | 
متن خبر مورد نظررئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان؛
در استان زنجان آمادگی کامل برای برگزاری هرچه بهتر انتخابات وجود دارد 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان این مطلب که در استان زنجان آمادگی کامل برای برگزاری هرچه بهتر انتخابات وجود دارد اعلام کرد: پروتکلهای بهداشتی مدون و بسیار خوبی برای برگزاری هرچه بهتر انتخابات در سطح  استان آماده شده است .

به گزارش وب دا- زنجان؛ دکتر پرویز قزلباش در نشست خبری ویدئو کنفرانس، ظهر چهارشنبه ۲۳ خرداد در پاسخ به سوالی در مورد ورود محموله جدید واکسن کرونا به استان گفت: واکسنهای جدید وارد کشور شده و در حال توزیع است و با توجه به اینکه استان زنجان، مرکز شمالغرب تامین و توزیع واکسن است، به زودی واکسنها را تحویل خواهیم گرفت. 

وی افزود:  در استان آمادگی لازم وجود دارد تا به محض ورود واکسنهای جدید در اسرع وقت، دز های بعدی نیز تزریق شوند، و برای تزریق دزهای بعدی حتما در سطح شهرستانها نیز اطلاع رسانی خواهد شد و براساس گروههای سنی واکسیناسیون را در اسرع وقت و طبق برنامه ریزی های انجام شده ادامه خواهیم داد. 
 
رئیس دانشگاه با تاکید بر این که در طی این مدت عوارض شدیدی در استان با تزریق واکسن مشاهده نشده است؛ گفت:  دز دوم نیز مانند دز اول است و  نکاتی که برای دز اول لازم بود باید برای دز دوم هم رعایت شود و فردی که دز اول واکسن را دریافت کرده ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد ولی گاها ممکن است علایمی مانند درد در محل تزریق، سر درد خفیف و ... ایجاد شود و اگر بعد از تزریق علایم جدید و یا به صورت طولانی مدت ایجاد شود حتما به پزشک مراجعه شود.

د‌کتر قزلباش در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاران افزود: در مورد دستور العمل ابلاغی برای برگزاری انتخابات نیز ما جزو استانهایی بودیم که حتی قبل از پروتکلهای کشوری، پروتکلهای بهداشتی مدون و بسیار خوبی در سطح آماده شده است و در کمیته های فرماندهی استان نیزبرای مقابله با کرونا هماهنگی های لازم انجام شده است در استان زنجان آمادگی لازم برای برگزاری هرچه بهتر انتخابات وجود دارد. نظارت در راستای رعایت پروتکلهای بهداشتی توسط ارگانهای مختلف برای برگزاری  هرچه بهتر انتخابات صورت خواهد گرفت.

رییس دانشگاه در ادامه  این نشست خبری، در پاسخ به سوال مردمی  مبنی بر اینکه علائم بیماری کرونا در چه صورتی خطرناک است، گفت: در وهله اول، فرد باید مطمین شود که علائم ظاهر شده در وی، مربوط به بیماری کروناست و سپس اقدامات لازم جهت قرنطینه‌ی خود را انجام دهد.  اگر این علائم از جمله تب، تنگی نفس، سردرد و بدن درد تشدید گردد و در روند عادی زندگی اختلال ایجاد کند و آزاردهنده باشد، طبیعتا فرد باید به پزشک مراجعه نماید و تا زمان رفع علائم تحت نظر پزشک باشد. 

وی اعلام کرد: در کشور سامانه ای برای ثبت عوارض واکسن ایجاد شده و در این سامانه علت بروز و فردی  که عوارض داشته به صورت روزانه ثبت می شود.

دکتر قزلباش از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان به شدت ابراز نگرانی کرد و افزود: در صورت ادامه‌ی این روند، طی هفته‌های آتی به سمت موج پنجم کرونا پیش خواهیم رفت و در اینصورت، دوباره شاهد تعطیلی کسب و کارها خواهیم بود به همین دلیل انتظار داریم، کلیه‌ی شهروندان با تمام توان خود برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی تلاش کنند.

دفعات مشاهده: 217 بار   |   دفعات چاپ: 10 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

دکتر پرویز قزلباش؛ تاخیر در تزریق دُز دوم واکسن کرونا، مشکلی ایجاد نمی‌کند

 | تاریخ ارسال: 1400/3/19 | 

دکتر پرویز قزلباش؛
 تاخیر در تزریق دُز دوم واکسن کرونا، مشکلی ایجاد نمی‌کند  

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در نشست خبری با بیان اینکه فاصله زمانی تزریق بین دو دُز واکسن کرونا اگر به تاخیر بیفتد مشکل جدی ایجاد نمی‌کند و دُز دوم می‌تواند با چندماه تاخیر هم انجام شود اظهار داشت: دُز اول سیستم ایمنی را تحریک، و آماده دفاع کرده، و دُز دوم مکمل است .
 
پایگاه خبری وبدا – زنجان، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان بعدازظهر چهارشنبه ۱۹ خردادماه در نشست خبری درخصوص ذخایر واکسیناسیون کرونا اظهار داشت: باتوجه به اینکه زنجان مرکز توزیع واکسن شمال‌غرب کشور است، طبیعتا بیشترین ذخایر را داریم . و سعی بر این است که واکسن‌های ارسالی از طرف وزارت، به استان بلافاصله و با سرعت مناسب توزیع، و برای سنین مشخص شده، تزریق شود . ولی در روزهای اخیر مختصری روند واردات واکسیناسیون کند شده، و امیدوارم هستیم این تاخیر به‌زودی برطرف شود .
 
دکتر قزلباش با بیان اینکه فاصله زمانی تزریق بین دو دُز واکسن کرونا اگر به تاخیر بیفتد مشکل جدی ایجاد نمی‌کند و دُز دوم می‌تواند با چندماه تاخیر هم انجام شود ادامه داد: واکسن آسترازنکا قبلاً با فاصله ۲۸ تا ۳۰ روز انجام می‌شد، ولی مطالعات انجام شده نشان داد که تزریق دُز دوم با فاصله ۳ ماه هم مشکل اینجا نمی‌کند . چراکه دُز اول سیستم ایمنی را تحریک، و آماده دفاع کرده، و دُز دوم مکمل است .
 
رییس کلان منطقه ۶ آمایش کشوری با اشاره به اینکه با ظرفیت ایجادشده در استان، خوشبختانه بیمار مبتلا به کرونا در انتظار icu نداریم تصریح کرد: واکسن کرونا هم مثل واکسن‌های دیگر است و کاهش عمر را درپی ندارد. چراکه واکسن کرونا ویروس کشته شده، یا بخشی از ویروس است که روی یک ویروس دیگر سوار شده، تا سیستم ایمنی را تحریک کند .
 
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه سالمندان بالای ۸۰ سال، حدود درصد۸۰، و بالای ۷۰ سال هم، ۷۲ درصد واکسینه شدند اظهار داشت: عوارض جدی در واکسیناسیون نداشتیم و حتی درخصوص کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی – کوبایی (کنژوگه) هم هیچ عوارضی گزارش نشده، و همچنین از ویروس جهش یافته هندی و .... هیچ گزارشی نداریم ولی باید مراقبت کنیم .
 
به گفته دکتر قزلباش رنگ‌بندی شهرهای استان تغییری نداشته است، و شهر زنجان، خدابنده، ابهر و خرمدره نارنجی، و باقی شهرها به رنگ زرد هستند .
 
وی با اشاره به ایام انتخابات ریاست جمهوری، بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی (رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک، دوری از دورهمی‌ها، تجمعات و مسافرت) تاکید کرد و افزود: در این ایام، باید بحث آموزش و اطلاع‌رسانی، و نظارت بر اجرای پروتکل‌ها با شدت بیشتر انجام بگیرد و مردم هم با شدت و جدیت پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند .

دفعات مشاهده: 545 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

دکتر پرویز قزلباش؛ افزایش نسبت رهگیری افراد در تماس نزدیک با بیماران کووید-۱۹ در خردادماه

 | تاریخ ارسال: 1400/3/17 | 
دکتر پرویز قزلباش؛
افزایش نسبت رهگیری افراد در تماس نزدیک با بیماران کووید-۱۹ در خردادماه
رییس دانشگاه علوم ‌پزشکی استان زنجان در جلسه ستاد مدیریت پیشگیری کروناویروس استان با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی گفت: از ابتدای آذرماه سال گذشته، نسبت رهگیری افراد در تماس نزدیک با بیماران کووید-۱۹ از ۲/۶ نفر در هفته اول آذرماه به ۸/۳ نفر در هفته دوم خردادماه افزایش یافته است .

پایگاه خبری وبدا – زنجان، رییس دانشگاه علوم ‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان صبح دوشنبه ۱۷ خردادماه در جلسه ستاد مدیریت پیشگیری کروناویروس استان در سالن پیامبر اعظم (س) استانداری با اشاره به آخرین وضعیت بیماری کووید۱۹ در استان اظهار کرد: روند بستری بیماران مبتلا به کرونا در استان به صورت قطره‌چکانی، نزولی، و همچنان ۲۰۰ تخت بیمارستانی مختص این بیماران است، و روند سرپایی بیماری نیز تقریباً ثابت است.

رییس کلان منطقه ۶ آمایشی کشور با اشاره به اخذ ۳۴۹ هزار و ۷۰۸ تست کرونا در استان زنجان، از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون، افزود: از این تعداد، ۹۰ هزار و ۴۱۸ مورد مثبت بوده است.

وی با بیان اینکه میزان مراجعه به مراکز ۱۶ ساعته کووید - ۱۹ کاهش معنا‌داری نداشته، تصریح کرد: مجموع مراجعات به این مراکز، در هفته اول خردادماه، ۷۱۹۹ نفر، و در هفته دوم خردادماه نیز، ۶۹۸۵ نفر بوده است.

مدیر ارشد دانشگاه علوم‌ پزشکی استان زنجان، با اشاره به گردش بالای ویروس کرونا در شهرستان‌های ابهر، خدابنده و خرم‌دره ادامه داد: در هفته اخیر موارد مثبت PCR در این شهرستان‌ها بالای ۳۰ درصد بوده است.

به گفته دکتر قزلباش با اجرای طرح شهید سلیمانی از ابتدای آذرماه سال گذشته، نسبت رهگیری افراد در تماس نزدیک با بیماران از ۲/۶ نفر در هفته اول آذرماه به ۸/۳ نفر هفته دوم خردادماه افزایش یافته، و همچنین درصد موارد مثبت سرپایی در این مدت، از ۴۴.۶ درصد به ۱۳.۳ درصد کاهش یافته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی افزود: اکنون روند بیماری کرونا در همه شهرستان‌های استان زنجان کاهشی است و در برخی استان‌ها همراه با نوساناتی، کاهشی است.

رییس کلان منطقه ۶ آمایشی کشور درخصوص واکسیناسیون کووید - ۱۹ در سالمندان در ۱۶ خردادماه، اظهار کرد: در سالمندان بالای ۸۰ سال ۷۷.۶۸ درصد، سالمندان ۷۹ تا ۷۵ سال ۶۷.۷۴ درصد و سالمندان ۷۰ تا ۷۴ سال هم، ۷۲.۰۵ درصد، تزریق انجام شده است .

وی با تاکید بر اینکه شهروندان نگران تاخیر در تزریق دُز دوم واکسن کرونا در استان زنجان نباشند، افزود: متاسفانه به دلیل اخلال در ورود واکسن کرونا، واکسیناسیون با سرعت کمتری در حال تزریق بوده ولی با ورود واکسن در روزهای آتی، این روند با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

دکتر قزلباش تصریح کرد: درخصوص راه‌اندازی مراکز تجمیعی واکسیناسیون در استان، با مشکلاتی ازجمله، تامین نیروی انسانی، کامپیوتر، اینترنت و وسایل نقلیه مواجه هستیم .
مدیر ارشد دانشگاه علوم‌ پزشکی استان زنجان با اشاره به برگزاری همایش بین‌المللی کووید - ۱۹ و نظام سلامت؛ درس‌های آموخته در زنجان، افزود: این همایش با برگزاری ۶ پنل تخصصی به صورت مجازی برگزار شد .

مدیر ارشد دانشگاه علوم‌ پزشکی استان زنجان اظهار داشت: تعداد مقالات دریافتی در این همایش ۳۵۱ مورد بوده، که ۲۱۶ مقاله پذیرفته شد و از این تعداد، ۲۱ مقاله در بخش سخنرانی و ۱۹۵ مقاله نیز در بخش پوستر بوده است.

دفعات مشاهده: 491 بار   |   دفعات چاپ: 5 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان؛ اشاعه مطالب غیرعلمی، عوام فریبانه در فضای مجازی موجب هراس و شک در بین مردم می شود

 | تاریخ ارسال: 1400/3/12 | 
متن خبر مورد نظر
اشاعه مطالب غیرعلمی، عوام فریبانه در فضای مجازی موجب هراس و شک در بین مردم می شود
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در نشست خبری عنوان کرد: در مقابله با بیماری کرونا اشاعه  مطالب غیر علمی،  عوام فریبانه و غیر واقعی در فضای مجازی باعث  ایجاد هراس و شک در بین مردم  می شود که درکنترل بیماری بسیار تاثیرگذار است.

به گزارش وب دا- زنجان ؛ دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در نشست خبری مجازی ظهر چهارشنبه ۱۲ خرداد در پاسخ به سوال خبرنگاران با اشاره به اینکه بیماری کرونا بیش از ۱۵ ماه است که زندگی مردم کل دنیا را تحت الشعاع قرار داده است و هنوز درمان موثری برای  این بیماری کشف نشده است. افزود: درهر بیماری بویژه بیماری ویروسی عامل مهم پیشگیری با رعایت پروتکلهای بهداشتی برای جلو گیری از انتقال ویروس مهم است
وی خاطر نشان کرد: با طولانی شدن بیماری کرونا چالش جدی برای تمام دنیا بوجود آمده و چون درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد؛  واکسیناسیون  تنها نقطه امید برای قطع زنجیره بیماریست
 
رئیس دانشگاه؛ اطلاع رسانی و شفاف سازی پیرامون نقش واکسنها و تاثیرات آن و پاسخگویی مناسب به سوالات مردم را از موثرین روش برای کنترل بیماری دانست و افزود: اشاعه مطالب غیرعلمی، عوام فریبانه در همه فضاها به خصوص فضای مجازی در مورد واکسن و بیماری کرونا موجب ایجاد هراس و شک در بین مردم می شود و این امر در کنترل بیماری تاثیر منفی دارد.
 
 دکتر قزلباش در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بیماری کرونا موجب افزایش بیماری ام اس شده یانه؟ گفت: بیماری کرونا با فشار های روانی و عصبی و استرسهایی که ایجاد می کند باعث بروز بیشتر علایم ام اس می شود و خود این شرایط باعث بیماری ام اس نمی شود.

دکتر قزلباش در ادامه در پاسخ به سوالات خبرنگاران افزود؛  در فعالیت باشگاههای ورزشی ملاک عمل رعایت پروتکل های اعلامی است بر مبنای این پروتکلها فعالیت باشگاههای ورزشی در وضعیت های مختلف تعریف شده است. در مورد کنترل فعالیت مخفیانه  باشگاههای  ورزشی، کافی شاپ ها و رستورانها تنها وزارت بهداشت عامل نیست بلکه لایه های مختلف دیگر نیز باید همکاری کنند
 
وی با بیان اینکه  دز دوم از فاز سوم واکسن کنژوگه تامین شده و چند روز قبل تزریق ان در استان شروع شده است  افزود:  تزریق  واکسن های ایرانی کوبایی و برکت و نحوه ثبت نام  این واکسنها باید طبق دستور العمل انجام گیرد. که فعلا دستور العملی برای این کار به دست ما نرسیده است

دفعات مشاهده: 752 بار   |   دفعات چاپ: 7 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر